JAK ZDERZAK WPŁYWA NA AERODYNAMIKĘ SAMOCHODU?
Aerodynamika odgrywa coraz ważniejszą rolę podczas projektowania samochodów. Wynika to przede wszystkim ze względu na fakt, że ma ona zasadniczy wpływ na ograniczenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji. W jaki sposób zderzak wpływa na dobry opływ powietrza w konstrukcji pojazdów?
FUNKCJE ZDERZAKÓW SAMOCHODOWYCH
Najważniejsza funkcja zderzaków samochodowych dotyczy rzecz jasna ochrony przed skutkami uderzenia o inne obiekty. Dzięki niemu w przypadku kolizji czy wypadku pojazd, a przede wszystkim najważniejsze komponenty nadwozia, jest znacznie mniej narażony na zniszczenia. Oprócz tego zderzak skutecznie tłumi energię uderzenia, a przy tym zapewnia też bezpieczeństwo pieszym.
Kolejną funkcją, jaką zwykle bierze się pod uwagę, jest walor wizualny zderzaka. Znacznie rzadziej myśli się o tym elemencie pod względem aerodynamiki pojazdu. A jest to bardzo ważna rola, którą zderzak może pełnić, o ile zostanie odpowiednio zaprojektowany.
AERODYNAMIKA POJAZDU A ZDERZAK
Aerodynamika zależy nie tylko od samego kształtu pojazdu, ale i od budowy zderzaka. Odpowiednio zaprojektowana sylwetka samochodu może skutecznie pomagać w pokonywaniu oporu powietrza, co wpływa zarówno na ograniczenie spalania, jak i na osiągnięcie znacznie większych prędkości podczas jazdy. Jest to szczególnie ważne w przypadku aut sportowych, gdzie do konstrukcji zderzaków przywiązuje się szczególną wagę.
W celu zapewnienia możliwie jak największej aerodynamiki zderzaków unika się stosowania płaskiego czoła pasa przedniego i ostrych kantów. Poprzez zaokrąglenie kształtów i obniżenie całej konstrukcji można uzyskać mniejsze oderwanie strugi powietrza, a co za tym idzie zmniejszenie oporu nawet o kilkanaście procent.
W naszej firmie, która specjalizuje się w hurtowej sprzedaży zderzaków samochodowych, w tym używanych, można znaleźć szeroki wybór elementów dostosowanych do różnych potrzeb. Klienci mają możliwość wyboru produktów, kierując się różnymi kryteriami, w tym aspektem związanym z aerodynamiką. Jest to szczególnie ważne nie tylko w przypadku pojazdów sportowych, ale również aut, które mają zapewniać oszczędną i ekologiczną jazdę.