JAKĄ ROLĘ W SAMOCHODZIE PEŁNI ZDERZAK?
Zderzak to istotny element nadwozia samochodu. Stanowi najbardziej wysunięta część karoserii pojazdu zarówno na jego przodzie, jak i z tyłu. Głównym zadaniem zderzaka jest amortyzowanie energii kinetycznej wytworzonej podczas zderzenia z przeszkodą lub innym pojazdem. Ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa podróżowania, ale wpływa także na stylistykę pojazdu.
W JAKI SPOSÓB ZBUDOWANY JEST ZDERZAK?
Mając na uwadze znaczenie zderzaka samochodowego w zapewnieniu bezpieczeństwa podróżujących, konstrukcja tego elementu nie może być kwestią przypadku. Budowa tego elementu jest charakteryzowana w przepisach homologacyjnych. Podstawową częścią zderzaka jest stalowy kształtownik, nazywany potocznie belką lub wzmocnieniem. Jest on montowany poziomo, wewnątrz zderzaka: mocuje się go do przedniej i tylnej części pojazdu. Stalowa belka jest obudowywana tworzywem sztucznym, które poza funkcjami użytkowymi ma równie znaczenie estetyczne. W zderzaku mieści się tablica rejestracyjna, jak również światła (halogenowe i kierunkowskazy). Pojazdy przeznaczone do poruszania się w terenie są wyposażane m.in. w wyciągarki, które również montuje się w zderzaku.
DO CZEGO SŁUŻY ZDERZAK SAMOCHODOWY?
Jak już powiedzieliśmy, zderzak zmniejsza uszkodzenia wywołane kolizją lub stłuczką. Jego zdaniem jest absorbowanie sił, które powstają w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź przeszkodą. Śmiało można powiedzieć, że zderzak jest najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią karoserii. Ma on chronić cenne mechanizmy ukryte pod maską samochodu. Co ważne, spełnia on swoje zadanie wyłącznie przy mniejszych prędkościach, dlatego niweluje szkody powstałe na parkingach czy przy niegroźnych kolizjach. W sytuacji, gdy samochód porusza się z większą prędkością, funkcje ochronne zderzaka tracą na znaczeniu.
Miłośnicy motoryzacji doskonale wiedzą, że zderzak stanowi ważny element designu samochodu, jego obudowa wpływa na postrzeganie całego pojazdu i może decydować o jego stylistyce.