Z jakich materiałów produkuje się zderzaki samochodowe i co je charakteryzuje?
Zderzaki samochodowe pełnią kluczową rolę w ochronie pojazdu i jego pasażerów podczas kolizji. Stanowią one najbardziej wysuniętą część pojazdu - zarówno jeśli mowa o zderzaku przednim, jak i tylnym. Zderzaki bez wątpienia wpływają na estetykę pojazdu, jednak nie jest to ich najważniejsza rola. Kluczową funkcją zderzaka jest pochłanianie energii kinetycznej wytworzonej podczas zderzenia z przeszkodą lub z innym pojazdem. Wybór odpowiedniego materiału do jego produkcji ma zatem ogromne znaczenie. Jakie materiały stosowane są do produkcji zderzaków samochodowych? Na to pytanie odpowiemy w naszym wpisie.
Jakie materiały wykorzystywane są do produkcji zderzaków samochodowych?
Zderzaki samochodowe powinny wyróżniać się nie tylko wysoką wytrzymałością i solidnością, ale przede wszystkim - sprężystą konstrukcją, która zagwarantuje skuteczną amortyzację w momencie zderzenia. Z tego względu, do produkcji zderzaków wykorzystuje się głównie tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen (PP) czy poliwęglany (PC). Są to tworzywa termoplastyczne, nadające się idealnie do formowania wtryskowego, co pozwala na uzyskanie pożądanych kształtów.
Głównym elementem każdego zderzaka samochodowego jest kształtownik, czyli tzw. belka, wykonana ze stali. Element ten stanowi solidne wzmocnienie zderzaka - zarówno przedniego, jak i tylnego, przyjmując największe obciążenie w momencie zderzenia. W celu niwelacji hałasów - zarówno tych, generowanych w trakcie codziennej jazdy, jak i tego przy zderzeniu, stalowy kształtownik obłożony jest od wewnętrznej strony elastyczną pianką EPP, która dodatkowo pochłania energię kinetyczną w razie ewentualnej kolizji.
Wzmocnione włóknami kompozyty – wytrzymałość i niska masa
Kompozyty wzmocnione włóknami, takie jak włókno szklane czy włókno węglowe, to kolejne materiały stosowane w produkcji zderzaków. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością przy jednoczesnej niskiej masie, co sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem dla sportowych samochodów. Warto jednak pamiętać, że zderzaki wykonane z kompozytów są trudniejsze do naprawy niż te wykonane z innych materiałów.